siemowo@gostyn24.pl

Oświęcim - Wieliczka - Kraków

W ciągu zaledwie dwóch dni panie z Koła Gospodyń Wiejskich odwiedziły kilka bardzo atrakcyjnych miejsc w Polsce. Obóz koncentracyjny w Oświęcimiu, Kopalnia Soli w Wieliczce, Katedra na Wawelu czy Kościół Mariacki to tylko niektóre obiekty nawiedzone przez siemowskie panie.

W ciągu zaledwie dwóch dni panie z Koła Gospodyń Wiejskich odwiedziły kilka bardzo atrakcyjnych miejsc w Polsce. Pierwszym punktem wycieczki, jaka odbyła się 29 – 30.09.br było zobaczenie byłego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu ( Auschwitz – Birkenau ). Miejsce to wywołało wiele emocji, refleksji i zadumy. Panie zwróciły uwagę na ogrom tragedii jaki wydarzył się podczas drugiej wojny światowej.
Następnym punktem wycieczki były Wadowice, a później Kalwaria Zebrzydowska. Obydwa miejsca bardzo silnie związane z Janem Pawłem II, jego dzieciństwem, a także dorosłym życiem: „…a po maturze chodziliśmy na kremówki” – mówił ojciec święty… i my też poszłyśmy. Nie można ich było nie spróbować. Niektórym paniom udało się nawet zobaczyć oryginalny stolik, przy którym siedział i delektował się młody Karol Wojtyła.

Pierwszym punktem następnego dnia wycieczki było zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce. Największe wrażenie wywarła na nas Kaplica św. Kingi, rzeźby solne oraz żyrandole z kryształków soli. Niektóre panie mogły w ciszy wypowiedzieć życzenia nad jeziorkiem w kopalni oraz spojrzeć głęboko w oczy Soliludkom – podobno miało to magiczne znaczenie.
Popołudniowym celem wycieczki był Kraków, który zwiedzaliśmy ponad trzy godziny. Niezwykłe zabytki i architektura rynku sprawiły, że szkoda było wracać do domu. Panie zwiedziły Katedrę na Wawelu i podziemia, w których pochowana została para prezydencka. Zobaczyły także Kościół Mariacki oraz wysłuchały hejnału o godz. 18-tej. Chętnie zrobiły także zakupy w legendarnych Sukiennicach. Przemierzając Barbakan i mury obronne wróciły do autobusu, którym chociaż zmęczone, ale zadowolone i pełne wrażeń wróciły do domu.

 

Tekst i foto: Marzena